Żywy Różaniec istnieje w Polsce w prawie każdej parafii. Parafialna wspólnota Żywego Różańca jest jednostką autonomiczną, tzn. wspólnoty parafialne nie łączą się w struktury ogólnokrajowe czy światowe. Obowiązuje je Ceremoniał Żywego Różańca, opracowany przez ojca Szymona Niezgodę OP w roku 1977 dla uczczenia stulecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, zatwierdzony przez Prymasa Polski, Stefana kardynała Wyszyńskiego.
Stowarzyszenie Żywego Różańca zostało założone przez tercjarkę dominikańską, Służebnicę Bożą Paulinę Jaricot († 1862) w Lyonie w roku 1826. Zaczęła ona organizować piętnastoosobowe grupy, nazwane później «żywymi różami». Każda z osób tworzących piętnastkę zobowiązywała się do odmawiania jednej tajemnicy – wszyscy razem odmawiają codziennie cały różaniec. Wszystkich członków róży dotyczy taka sama zasługa, jak gdyby odmówili cały różaniec.
Dziełu Pauliny Jaricot udzieliło poparcia wielu biskupów oraz generał Zakonu Kaznodziejskiego, który przyłączył Stowarzyszenie Żywego Różańca do dominikańskiej Rodziny Różańcowej, obejmującej Bractwa Różańcowe i Różaniec Wieczysty. Papież Grzegorz XVI wydał breve aprobujące stowarzyszenie. Gdy kilkadziesiąt lat później powstały Papieskie Dzieła Misyjne, Żywy Różaniec w naturalny sposób stał się ich wiernym współpracownikiem.
W Polsce do Stowarzyszenia Żywego Różańca należy według najnowszych statystyk ponad milion osób.
W Chybiu działają także liczne Róże Różańcowe. Na chwilę obecną jest ich 20, a w każdej po 20 osób. Każda róża ma swoją animatorkę. Każda róża w ciągu roku zamawia jedną mszę w parafialnym kościele w intencji żyjących, niektóre zamawiają też msze w zgromadzeniach zakonnych. Każda osoba w róży codziennie odmawia dziesiątkę różańca danej tajemnicy przez miesiąc. Po miesiącu następuje zmiana tajemnic.