Ludwik Lasota (1942-2010)

 

            Urodził się 25 sierpnia 1942 roku w Ruptawie, jako syn pracownika kolei Jana i Julii zd. Sternadel. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Ruptawie (1949-56) rozpoczął edukację w Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu Śląskim. Po zdaniu matury w 1960 roku wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie.

            Jako kleryk w latach 1962 - 1964 został powołany do czynnej służby wojskowej, którą pełnił w jednostce wojsk zmechanizowanych czołgistów w Opolu.

            Ze względu na służbę wojskową, opóźniły się studia teologiczne, a tym samym i święcenia kapłańskie. Święcenia kapłańskie otrzymał 4 czerwca 1967 roku z rąk ks. bp. Herberta Bednorza.

            Swoją posługę duszpasterska rozpoczął od dwutygodniowego zastępstwa wakacyjnego w Rogowie. Pracował jako wikariusz w parafiach:

- w latach 1967-1970 w parafii św. Marii Magdaleny w Radlinie,

- w latach 1970-1972 w parafii Niepokalanego Serca NMP W Głożynach,

- w latach 1972-1975 w parafii św. Wawrzyńca w Chorzowie,

- w latach 1975-1979 w parafii Wniebowzięcia NMP w Katowicach.

Dnia 10 sierpnia 1979 roku został mianowany proboszczem parafii św. Urbana w Mikołowie Kamionce, gdzie duszpasterzował przez okres trzech lat. 14 sierpnia 1982 roku otrzymał dekret proboszczowski do parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla w Chybiu.

            W czasie pełnionej posługi w diecezji katowickiej od 1970 roku był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży męskiej. Jako przedstawiciel wikariuszy w 1975 roku brał udział w obradach I Synodu Diecezji Katowickiej oraz przez jedną kadencję był członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Jako proboszcz w Chybiu pełnił także obowiązki w dekanacie strumieńskim w latach 1995-1999 był wicedziekanem, a od 1999 roku ojcem duchownym. W dowód uznania za pełniona posługę dnia 31 marca 1994 roku, dekretem ks. bp. Tadeusza Rakoczego, został odznaczony tytułem kanonika E.C., a 1 października 2002 roku tytułem kanonika R.M. W Chybiu doprowadził do odnowienia i upiększenia kościoła parafialnego oraz jego otoczenia, umocnienia kultu Matki Najświętszej czczonej w Obrazie Gołyskim, czego uwieńczeniem było podniesienie w 1999 roku, kościoła Chrystusa Króla w Chybiu do rangi Maryjnego Sanktuarium Lokalnego. 15 maja 2004 roku obraz Matki Boskiej Gołyskiej został ukoronowany koronami biskupimi. 11 listopada 2006 roku ks. kanonik Ludwik Lasota otrzymał Laur Srebrnej Cieszynianki, w dowód uznania za wieloletnie pasterzowanie parafii pw. Chrystusa Króla w Chybiu.

           Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, poprosił o zwolnienie z pełnionej posługi. Z dniem 25 sierpnia 2007 roku przeszedł na emeryturę zamieszkując w budynku przyparafialnym w Chybiu. Jako rezydent nadal chętnie podejmował posługę kapłańską.

Zmarł 6 grudnia 2010 roku w Radlinie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 11 grudnia o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Chybiu. Mszy pogrzebowej przewodniczył ks. bp Gerard Bernacki w towarzystwie ks. bp Tadeusza Rakoczego i ks. infułata Władysława Fidelusa. Ciało zmarłego zostało złożone na cmentarzu parafialnym w Chybiu.

M. Kajstura, K. Puzik. Z dziejów gminy Chybie. Historia parafii Chrystusa Króla w Chybiu. Chybie, 2014r.

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.