PIELGRZYMKA AUTOKAROWA PO ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ I SANDOMIERSKIEJ

(od 1 do 3 maja 2024 roku)

DZIEŃ PIERWSZY (1.05.2024 - środa): Zbiórka na prakingu przy kościele w Chybiu o godzinie 5.45. Przejazd do Miechowa. O godzinie 9.00 Msza św. w Bazylice Grobu Pańskiego. Następnie zwiedzanie świątyni z przewodnikiem. W Miechowie znajduje się najstarsza replika Grobu Bożego na świecie, a kaplica nad grobem jest starsza od tej, którą dziś można oglądać w Jerozolimie. Replika budowana była w XVI wieku i budowniczy wzorowali się na wyglądzie średniowiecznym Grobu Bożego z Jerozolimy. Czas wolny na zakup pamiątek. Przejazd do Jędrzejowa. O godzinie 11.30 zwiedzanie z przewodnikiem Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie. W jednej z kaplic znajduje się ołtarz grobowy bł. Wincentego Kadłubka z posrebrzaną trumną oraz jego świętymi relikwiami. Jest to główne centrum kultu bł. Wintencego Kadłubka. Przejazd do Opactwa na Świętym Krzyżu w Nowej Słupi, gdzie znajduje się zespół klasztorny, w którym przechowywane są relikwie Krzyża Świętego, od których opactwo i wzgórze wzięło swoją nazwę. O 15.00 zwiedzanie kompleksu z przewodnikiem. Czas wolny na zakup pamiątek. Przejazd do Sandomierza na nocleg. Obiadokolacja o godz. 18.30. Czas wolny na indywidualny spacer po starówce sandomierskiej.

DZIEŃ DRUGI (2.05.2024 - czwartek): O godzinie 7.00 Msza św. i następnie śniadanie. Godzina 9.15 wyjście na trzygodzinne zwiedzania Sandomierza z przewodnikiem (rynek, podziemna trasa turystyczna, zabytkowe kościoły, itd). O godzinie 13.00 wspólny obiad. Godzina 14.30 wyjazd na zwiedzanie Opatowa - jednego z najstarszych miast Polski. Najcenniejszym zabytkiem Opatowa jest kolegiata św. Marcina. Lokalny przewodnik przybliży nam bogactwo i historię miasta. Godzina 18.00 powrót do Sandomierza i następnie wspólne ognisko oraz pieczenie kiełbasek w ramach kolacji. Czas wolny na indywidualny spacer po starówce sandomierskiej.

DZIEŃ TRZECI (3.05.2024 - piątek): O godzinie 7.00 Msza św., następnie śniadanie i wyjazd do Kałkowa - Godowa.  W Kałkowie znajduje się Sanktuarium Maryjne Bolesnej Królowej Polski. W zespole obiektów znajdują się: dwupoziomowy kościół ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej, figura Matki Bożej z białym orłem w koronie u stóp, w otoczeniu różańca ułożonego w kontury mapy Polski, kamienne stacje Drogi Krzyżowej z wysoką na 33 m Golgotą przedstawiającą męczeńską śmierć Pana Jezusa i martyrologię Narodu Polskiego, kapliczka "Piety", Droga Betlejemska, dzwonnica oraz Panorama Świętokrzyska. Zwiedzanie obiektu. Przejazd do Oblęgorka - Pałacyku Henryka Sienkiewicza. O godzinie 13.30 zwiedzanie obiektu z przewodnikiem. Oblęgorek oczarował mnie zupełnie... pisał Sienkiewicz w jednym z listów. Majątek ofiarowany Sienkiewiczowi przez społeczeństwo polskie w 1900 r., z okazji jubileuszu 25–lecia pracy literackiej, został w 1956 r. przekazany przez jego dzieci na rzecz utworzenia muzeum, które otwarto 26 października 1958 r. Pisarz traktował pałacyk jako letnią rezydencję. O 15.00 przejazd do Kielc. Czas wolny na indywidualny spacer i posiłek zakupiowy we własnym zakresie. 17.30 - wyjazd do Chybia. 21.00 - zakończenie pielgrzymki.

*Całkowity koszt pielgrzymki wynosi 600zł. Cena zwiera: przejazd autokarem, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych, noclegi, wyżywienie. Pielgrzymi nocować będą (dwie noce) w  komfortowym Diecezjalnym Centrum “Quo Vadis” w Sandomierzu,  umiejscowionym 5 minut drogi pieszo od sandomierskiej starówki.

*Zapisy w zakrystii lub u ks. Robert z zaliczką 100zł. Kolejność zapisu decyduje o zajmowaniu miejsc w autokarze.